Geniş Ebat Tarama

Opser gravür tecrübeli ve alanlarında uzman in-house grafik birimi; renk yönetim sistemine göre kalibre edilmiş ve son teknoloji ile donatılmış dizayn araçlarıyla talepleri ve beklentileri en hızlı ve kaliteli bir biçimde karşılamaktadır. Opser gravür grafik ekibi, baskı öncesi teknik destek sağlamasının yanında renk ayrımı, tasarım değişiklikleri ve dijital prova hizmeti de sunmaktadır.

SPEKTRAL TARAMA

Spektral tarama materyalin her noktasını tarayarak spektral bilgileri toplar. L*a*b* koordinatı ve Munsell renk gamutuna uygun bu bilgiler hem grafik hem de numerik olarak özel bir yazılımla görüntülenir. Bu veriler arşivlenerek en iyi tutarlılık sağlanır. Baskı sektöründe reprodüksiyon çok önemlidir. Tüm elektronik ekipmanların farklı renderleme kabiliyetleri vardır (Printerlar ve baskı makineleri, Monitörler, Tarayıcılar) Spektral taramayla teknolojisiyle tüm ekipmanlar kalibre edilebilir ve elektronik cihazların profilleri oluşturulur. Bu sayede doğru renk ayırımı ve renk tutarlılığı sağlanır. Üretimde ise tüm koşullar standart olması halinde yaşanacak renk sapmalarının önüne geçilir. Renk formülasyon yazılımlarıyla da renk hazırlama konusunda yardımcı olur.

Profil hazırlama : Kesin, tutarlı renk yönetimi için tüm renk aygıtlarınızda doğru ICC uyumlu profiller gerekir. Örneğin, doğru olmayan bir tarayıcı profiliyle mükemmel biçimde taranan görüntü, sadece tarayıcıyla görüntünün görüntülendiği program arasındaki farklılık nedeniyle başka bir programda yanlış görünebilir. Bu yanlış gösterim zaten başarılı olan bir görüntü üzerinde gereksiz, zaman alıcı ve büyük olasılıkla zarar verici “düzeltmeler” yapmanıza neden olabilir. Bu yüzden doğru profille cihazlar (Printerlar ve baskı makineleri, Monitörler, Tarayıcılar) kalibre edilmesi gerekmektedir.

  • Ofset, dijital baskı, Gravür baskı ve diğer baskı proseslerine kolay bir şekilde kalibre edilerek, taranan görselin orijinaline en yakın şekilde basılmasına olanak sağlamaktadır.
  • Spektral dataları arşivleyip görsellerinizin dijital kütüphanesini oluşturabilirsiniz
  • Spektral taramada doğru seçilmiş renk gamutuyla en iyi renk ayrımını yapılabilir.
  • Baskı öncesi ve sonrası renk karşılaştırması yapılarak, doğru renklerin basılabilirliği kontrol edilir.
  • Normal spektrofotometrelerde ki gibi renk ölçümü ve karşılaştırması yapılabilir.
  • Tarama ölçüsü : 1000mm X 2000mm

RGB TARAMA
Optimum görüntü aktarabilen özel Japon lensleriyle yüksek çözünürlükte tarama yapma kabiliyetine sahiptir. RGB taramada spektral bilgiler mevcut değildir. Spektral taramaya göre çok daha hızlı görüntü yakalama kabiliyetine sahiptir. Görüntü kalitesi en üst seviyededir ve dosya boyutları spektral taramaya göre çok daha küçüktür. Kolay arşivlenebilir ve hard disklerde fazla yer işgal etmez.

3D TARAMA

3D Tarama lazer teknolojisiyle yüzeydeki ışık kırılmalarını bilgisayar ortamına atarak, taranan malzemenin yapısal ve fiziksel analizini yapmaktadır. Yıpranmış ve yapısal görünümü bozulmuş olan materyallerin özel yazılımlarla dijital restorasyonu ve rötuş işlemleri yapılarak, orijinale en yakın imajlar oluşturulmasına olanak sağlar.

  • 3D taranmış yüzeyde özel bir yazılım yardımıyla derinlik analizi yapılabilmektedir.
  • Taranmış desenler direk olarak lazer sistemimizle beraber özel üretilmiş sleevelere, bakır kaplanmış çeliğe veya taşlanmış çelik silindir üzerine işlenebilir.
  • 3D taranmış görsellerin üzerine, RGB veya Spektral taranmış görseller yerleştirilip simülasyon yapılabilmektedir. Öte yandan, Gravür öncesi deseni bilgisayar ortamında özel bir yazılım yardımıyla yakınlaştırarak detaylı incelenmesi, hatalı görülen kısımlarda da düzeltmeler yapılmasına olanak sağlamaktadır.
KULLANIM ALANI

Görsel sunum, desen ve renk analizi, dijital medya içeriği, Gravür, Desen arşivleme, Baskılı reklam malzemeleri (katalog,broşür,afiş vb) renk ayırımı, baskı makineleri için profil oluşturma ve kalibrasyon, Fotoğraf , reklam ajansları ve Müzeler için resimlerin arşivlenmesi.

KULLANILAN SEKTÖRLER

Ahşap, Kapı, Laminat , Laminat parke, Sunta, Mdf, PVC, Ambalaj, Halıcılık ve Tekstil, Doğal taş, Mermer, Seramik, Suni Deri, Doğal deri, Plastik, Duvar Kağıdı, Rotogravür, Flexo, Ofset, Dijital baskı ve diğer baskı sektörleri, Yağlı boya tablolar, Hat ve Hilye’i şerif , El yazmaları ve kitaplar, Tarihi eserler ve  mücevherler.

Tarama ölçüleri:
1000mm x2000mm
Malzeme Kalınlığı:
150mm
Çözünürlük:
2600Dpi
Tarama yöntemi:
Spektral, RGB , 3D
Renk yönetimi:
Grayscale / Bitmap, LAB, RGB