Spektral tarama

Şubat 9, 2021by admin0

Spektral tarama

Spektral tarama materyalin her noktasını tarayarak spektral bilgileri toplar. L*a*b* koordinatı ve Munsell renk gamutuna uygun bu bilgiler hem grafik hem de numerik olarak özel bir yazılımla görüntülenir. Bu veriler arşivlenerek en iyi tutarlılık sağlanır. Baskı sektöründe reprodüksiyon çok önemlidir. Tüm elektronik ekipmanların farklı renderleme kabiliyetleri vardır (Printerlar ve baskı makineleri, Monitörler, Tarayıcılar) Spektral taramayla teknolojisiyle tüm ekipmanlar kalibre edilebilir ve elektronik cihazların profilleri oluşturulur. Bu sayede doğru renk ayırımı ve renk tutarlılığı sağlanır. Üretimde ise tüm koşullar standart olması halinde yaşanacak renk sapmalarının önüne geçilir. Renk formülasyon yazılımlarıyla da renk hazırlama konusunda yardımcı olur.

Profil hazırlama : Kesin, tutarlı renk yönetimi için tüm renk aygıtlarınızda doğru ICC uyumlu profiller gerekir. Örneğin, doğru olmayan bir tarayıcı profiliyle mükemmel biçimde taranan görüntü, sadece tarayıcıyla görüntünün görüntülendiği program arasındaki farklılık nedeniyle başka bir programda yanlış görünebilir. Bu yanlış gösterim zaten başarılı olan bir görüntü üzerinde gereksiz, zaman alıcı ve büyük olasılıkla zarar verici “düzeltmeler” yapmanıza neden olabilir. Bu yüzden doğru profille cihazlar (Printerlar ve baskı makineleri, Monitörler, Tarayıcılar) kalibre edilmesi gerekmektedir.

  • Ofset, dijital baskı, Gravür baskı ve diğer baskı proseslerine kolay bir şekilde kalibre edilerek, taranan görselin orijinaline en yakın şekilde basılmasına olanak sağlamaktadır.
  • Spektral dataları arşivleyip görsellerinizin dijital kütüphanesini oluşturabilirsiniz
  • Spektral taramada doğru seçilmiş renk gamutuyla en iyi renk ayrımını yapılabilir.
  • Baskı öncesi ve sonrası renk karşılaştırması yapılarak, doğru renklerin basılabilirliği kontrol edilir.
  • Normal spektrofotometrelerde ki gibi renk ölçümü ve karşılaştırması yapılabilir.
  • Tarama ölçüsü : 1000mm X 2000mm

 

Kullanım alanı :  Görsel sunum, desen ve renk analizi, dijital medya içeriği, Gravür, Desen arşivleme, Baskılı reklam malzemeleri (katalog,broşür,afiş vb) renk ayırımı, baskı makineleri için profil oluşturma ve kalibrasyon, Müzeler için resimlerin arşivlenmesi ve renklerin analizi.

Kullanılan Sektörler : Ahşap, Kapı, Laminat , Laminat parke, Sunta, Mdf, PVC, Ambalaj, Halıcılık ve Tekstil, Doğal taş, Mermer, Seramik, Suni Deri, Doğal deri, Plastik, Duvar Kağıdı, Rotogravür, Flexo, Ofset, Dijital baskı ve diğer baskı sektörleri, Yağlı boya tablolar, Hat ve Hilye’i şerif , El yazmaları ve kitaplar, Tarihi eserler ve  mücevherler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *